Tytuł projektu: W kierunku bardziej efektywnego wykorzystania węgla i substancji odżywczych w rolnictwie (Transition towards a more carbon and nutrient efficient agriculture in Europe).
Akronim: Nutri2Cycle (Nutri2Cycle – Nurturing the Circular Economy)
O projekcie: Politechnika Częstochowska jest partnerem konsorcjum Nutri2Cycle – Nurturing the Circular Economy i realizuje od października 2018 do września 2022 projekt pod tytułem W kierunku bardziej efektywnego wykorzystania węgla i substancji odżywczych w rolnictwie (Transition towards a more carbon and nutrient efficient agriculture in Europe), który uzyskał dofinansowanie (7 mln €) w ramach Programu EU Horyzont 2020 (umowa grantowa 773682). Projekt jest koordynowany przez Ghent University (Belgia), a realizuje go konsorcjum składające się z 19 jednostek (uczelni, instytutów badawczych, przedsiębiorstw) z 12 krajów UE.
Cel projektu: Głównym celem projektu jest wspieranie gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez zamykanie obiegów substancji odżywczych w rolnictwie. Rolnictwo w Europie nadal przyczynia się do powstawania gazów cieplarnianych oraz nieefektywnego odzysku pierwiastka węgla (C) i ponownego wykorzystania pierwiastków niezbędnych dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin – azotu (N) i fosforu (P). W ramach projektu partnerzy konsorcjum wspólnie prowadzą badania nad oceną obiegu pierwiastków azotu (N), fosforu (P) i węgla (C) w rolnictwie poprzez analizę metod i technik stosowanych w gospodarstwach rolnych w Europie oraz nad identyfikacją problemów związanych z wpływem rolnictwa na środowisko naturalne. Oczekuje się, że uzyskane wyniki pozwolą na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w rolnictwie, ograniczą również degradację gleb i przyczynią się do wzmocnienia niezależności Unii Europejskiej w zakresie energetycznym i dostępności substancji organicznej w rolnictwie.
Zespół badawczy z Politechniki Częstochowskiej realizuje prace związane z zagospodarowaniem pomiotu kurzego z wykorzystaniem takich metod jak kompostowanie, fermentacja metanowa i piroliza. Praca badawcze realizowane są na Wydziale Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej.
Koordynator Projektu: Uniwersytet w Gent, Belgia
Partnerzy Konsorcjum: Chambre Departementale d’Agriculture de la Charante-Maritime, Consorzio Italbiotec, European Biogas Association, Fundacion Cartif, Inagro, Institut de Recerca i Tecnologia, Agroalimentaries, Instituto Superior de Agronomia, Ips Konzalting, Johann Heinrich Von Thuenen-Institut, Kobenhavns Universitet, Politechnika Czestochowska, Soltub, Stichting Wageningen Research, Teagasc, Terra Humana, United Experts, Universita Degli Studi di Milano, Universiteit Gent, Zuidelijke Land
Kontakt: dr hab. inż. Krystyna Malińska (Kierownik zespołu), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 695 659 327
Zapraszamy do współpracy i śledzenia informacji o wynikach projektu na stronie internetowej www.nutri2cycle.eu.